понеділок, 6 червня 2016 р.

МАНДРІВКА КАЗКОВИМИ ШЛЯХАМИ Т. К. АНДЕРСЕНА
(літературна гра)
  Цілі: розширити знання учнів про світ казок Г. К. Андерсена; розвивати навички самостійної пошукової роботи, вміння аналізувати прочитане; зацікавити художньою літературою; виховувати любов до добра, прекрасного, до казок Андерсена.
Обладнання: завдання для команд.
                                                                                  ХІД УРОКУ
   Бібліотекар. Є на світі країна, яку ми всі добре знаємо й починаємо її любити ще з раннього дитинства. Це Данія. Вона відома нам тому, що в ній жив і писав найвідоміший казкар світу Ганс Крістіан Андерсен.
   Народився Г. К. Андерсен 2 квітня 1805 року в старому датському містечку Оденсе. Зростав майбутній казкар у незаможній родині чобо таря. Незважаючи на бідність, жив безтурботно й радісно. Перші казки почув від свого батька та сусідок-бабусь. Ганс багато мріяв, хотів стати актором (хоча батьки бачили його кравцем), але не мав відповідного ,таланту, тому вирішив писати. І написав понад 170 казок та історій. Немає сумнівів, що читання казок Г. К. Андерсена дало вам багато щасливих хвилин, адже вони чудові й неповторні. Ми мандруємо ра зом з Дюймовочкою на листі латаття, проходимо нелегкий шлях разом із Гердою в пошуках Кая, жаліємо гидке каченя та відчуваємо гордість за прекрасного Лебедя. У казках Андерсена живуть природа, любов, добро та справедливість. Нас захоплюють звичайні та незвичайні пригоди, автор захищає ображених та бореться зі злом. Андерсен вчить нас роз¬биратися в людях, допомагає зрозуміти, що таке Правда, Любов, Честь.
    У столиці Данії, м. Копенгагені, в Королівському саду стоїть пам'ятник Г. К. Андерсену. А вхід у Копенгагенський порт охороняє скульптура Русалоньки — героїні твору казкаря.
У м. Оденсе є сад Г. К. Андерсена, або Сад Казки, де стоїть пам'ятник казкарю й скульптура «Дикі лебеді». Неподалік «школа для бідних», на якій встановлена меморіальна дошка: «Тут у дерев'яному взутті я біг до школи бідняків».                -
  Неподалік від старенького будиночка батьків письменника височить музей Андерсена. Ці реліквії старого Копенгагена датчани шанують, як святині, бо це пам'ять про їхнього видатного земляка.       
  1958 року була заснована Золота медаль ім. Андерсена. Один раз на два роки вона вручається кращому дитячому письменнику та художнику-ілюстратору дитячих книг. День народження Андерсена ого¬лошено Міжнародним днем дитячої книги.
   І сьогодні ми з вами завітаємо в гості до «великого Казкаря», де будемо мандрувати сторінками його казок.   
Учень
Чудовий світ з героями казок...
І чарівні події та пригоди...
Тут вчать нас бути добрими завжди
 І вірити у силу перемоги.

Бібліотекар. Гру-подорож проведемо у вигляді змагання між командами. Суддями попросимо бути вчителів літератури. Змагаючись, ви повинні пам'ятати:
*             Участь у конкурсах беруть усі члени команди.
*             Завдання оцінюють за 5-бальною системою.
*             Судді оцінюють парад костюмів, ураховуючи оригінальність та фантазію.
Отже, представляємо команди.
ПЕРШИЙ ТУР «ЛІТЕРАТУРНИЙ»           
►► Запитання для 1-ї команди
1.            Якого зросту була Дюймовочка? (2,5 см)
2.            Як дівчинка потрапила в країну ельфів? (їй допомогла ластівка)
3.            Скільки братів мав олов'яний солдатик? (24)
4.            Які квіти доглядали Герда і Кай? (Троянди)
5.            Що трапилося з Каєм перед тим, як він став полоненим Снігової королеви? (Осколки дзеркала потрапили Каю в око й серце)
6.            На чому написала листа Лапландка своїй подрузі? (На сушеній трісці)
7.            Як дізналися король і королева, куди вночі зникає принцеса? (У мішечок насипали гречаної крупи і зробили дірочку)
8.            Що повинна була зробити Еліза для того, щоб урятувати своїх братів? (Вона повинна була
сплести з кропиви сорочки — панцери)
9.            Скільки дочок мав морський цар у казці «Русалонька»? (Шість)
10.          Яка нагорода імператора для соловейка була найдорожча? (Сльози)
11.          Які парасольки носить із собою Оле-Лукойє,коли приходить у гості вночі до дітей? (Різ  нокольорову та чорну)
12.          Що за диво-горщик змайстрував принц -свинопас? (Коли в ньому щось варили, він починав співати пісню)
►► Запитання для 2-ї команди
1.            В якій казці солдат одружився з принцесою? (Кресало)
2.            Як загинув стійкий олов'яний солдатик? (Розтанув у печі)
3.            Що було колискою, матрацом та ковдрою для Дюймовочки? (Шкаралупа горіха, блакитні фіалки, пелюстки троянди)
4.            Хто врятував дівчинку від жаби? (Маленькі рибки)
5.            Кого маленька розбійниця дала в допомогу Герді? (Північного оленя)
 6.           Яке слово складав Кай у палаці Снігової королеви? (Вічність)
7.            Від чого відтануло серце Кая? (Від сліз Герди, які впали йому на груди)
8.            Чому казка має назву «Дикі лебеді»?
9.            Скільки коштувала книга, яку любила читати Еліза? (Півкоролівства)
10.          Який викуп взяла відьма з Русалоньки за те, що вона набула людського вигляду? (Забрала
в неї голос)
11.          Що солодке вилікувало імператора від хвороби? (Сон)
12.          Скільки матраців та перин постелила королева на горошину у відомій казці? (20+20)
ДРУГИЙ ТУР «УПІЗНАЙ КАЗКУ»
 Бібліотекар. Визначте до якої казки належать слова. За кожну правильну відповідь — 1 бал.
►► Запитання для 1-ї команди
а)            Серце, сніг, дзеркало, розбійниця, ворона,дружба — («Снігова королева»).
 б)          Жаба, король, кропива, цвинтар, архієпископ — («Дикі лебеді»),
в)            Дупло, відьма, собака, вежа, скриня — («Кресало»).
г)            Нора, жук, кріт, жаба, ластівка — («Дюймовочка»).
►► Запитання для 2-ї команди
а)            Море, відьма, корабель, принц, чарівний напій — («Русалонька»).
б)           Табакерка, струмок, кораблик, танцівниця, кухарка — («Стійкий олов'яний солдатик»).
в)            Індичка, кіт, курка, вода, лебідь — («Гидке каченя»).
г)            Імператор, горщик, троянда, поцілунок, принцеса, трещотка — («Свинопас»):
ТРЕТІЙ ТУР «Я ВАС УПІЗНАВ»
Бібліотекар. Діти, ви повинні впізнати героїв казок Г. К. Андерсена за прочитаними уривками. Одне запитання — 2 бали.
1.            «У самій чашечці квітки сиділа маленька людина, біленька і прозора, ніби кришталева. На голові в неї сяяла корона, за плечима розвівалися блискучі крильця». (Ельф, «Дюймовочка»)
2.            «Боже мій, на кого вона буда схожа! Вода стікала з її волосся та плаття прямо в носки
черевиків і витікала з п'яток, а вона все-таки запевняла, що вона справжня...» (Принцеса,
«Принцеса на горошині»)
3.«Тепер він зажив весело: ходив до театрів, їздив кататися до королівського саду та роздавав гроші біднякам». (Солдат, «Кресало»)
 4.«Багаті вбрання так личили їй, вона була в них така гарна, що весь двір прихилявся
перед нею». (Еліза, «Дикі лебеді»)
5.«Він умів розповідати чудові історії і вирізати забавні фігурки: сердечка з крихітними
танцівницями в середині». (Студент, «Квіти маленької Іди»)
6.«Жінка була така прекрасна та ніжна, але з криги, зі сліпучої, іскристої криги. І все-таки
жива... Очі блищали, як дві ясні зірки, але не було в них ні спокою", ні тепла». (Снігова королева, «Снігова королева»)
7.«Вона понеслася у стрімкому танці. Усі були в захваті. Ніколи вона так не танцювала, її ніжки різало, наче ножами, та вона не відчувала цього болю — її серцю було ще більш боляче». (Русалонька, «Русалонька»)
8.«Від холоду він зовсім посинів, майже побілів, але не помічав цього. Він був не чутливий до холоду, бо його серце було крижаним». (Кай, «Снігова королева»)
ЧЕТВЕРТИЙ ТУР «ЗМАГАННЯ КАПІТАНІВ»   
Капітани витягують із чарівної скриньки номерки із завданнями. Судді враховують точну і правильну відповідь.
1.            У казці «Принцеса на горошині» є такий епізод: увечері в міські ворота постукали. Хто
пішов відчиняти? (Старий король)
2.            Давним-давно в м. Копенгагені король Крістіан побудував Круглу вежу. І з того часу ця вежа стояла на міській площі... У неї не було ніякої легенди. І тоді жителі міста вклонилися
казкарю: «Шановний пане Андерсену, — сказали вони, — дуже просимо Вас придумати що-небудь про нашу Круглу вежу». Г.  К.  Андерсен виконав їхнє прохання.  Як , саме? (Написав казку «Кресало»)
3.            Г. К. Андерсен дуже любив мандрувати. Він стверджував: «Хто подорожує, той живе». 29 разів покидав він Данію. Але перш ніж поставити вам запитання, я дозволю собі маленьку підказку: «Якщо Франція — це країна розуму, а Данія і Німеччина — країни сонця, то Італія — ко¬ ролівство фантазії. Всі разом єдина картина».
У яких країнах побував Г. К. Андерсен? (Данії, Німеччині, Італії, Франції та інших країнах)
4.            Скільки казок та історій написав казкар? (170)
5.            Чи знаєте ви улюблену квітку Г. К. Андерсена? На сторінках яких казок вона трапляється? (Троянда. «Снігова королева», «Свинопас», «Равлик і троянда»)
6. Продовжити казку: «Та королева була жінка розумна. Вміла не тільки в каретах їздити. Вона взяла великі ножиці, нарізала на клапті шовкової тканини, пошила гарненький маленький мішечок...» («У той мішечок насипала дрібної гречаної крупи і прив'язала до спини принцеси, а потім прорізала в мішечку маленьку дірочку, щоб крупа сипалася на шлях, яким поїде принцеса»)
П'ЯТИЙ ТУР  «Я ЗНАЮ ВСЕ))
Учням пропонують уривок, у якому вони повинні відшукати помилки. За правильну відповідь — 3 бали.
►► Завдання для 1 -ї команди
Текст із казки «Русалонька» «На самому дні моря в батька-царя жили п'ять принцес-русалок. Найгарніша з них була наймолодша. З дитинства любили вони плавати на поверхні води, коло берега й спостерігати за людьми. В одну з бур русалка врятувала юного принца та покохала його. Морській відьмі Русалонька віддає за її чаклунство своє чудове во¬лосся. Русалка знає, що принц одружується з іншою, тому вона повертається в море до сестер». (4 помилки)
►► Завдання для 2-ї команди
Текст із казки « Снігова королева» «В одному невеликому містечку жили хлопчик та дівчинка: Кай і Герда. Вони часто сиділи на балконі, де росли чудові троянди. Одного разу Кая, який катався на ковзанах, викрала Снігова королева. Герда дуже любила Кая, тому вирішила його врятувати. У цьому дівчинці допомогли вчені галки, принц із принцесою, які дали Герді теплий одяг та рукавички, маленька розбійниця та олень. Снігова королева зачарувала серце Кая й перетворила його на грудку снігу. Але гарячі сльози Герди та її любов урятували хлоп¬чика». (5 помилок)
ШОСТИЙ ТУР «ГРА З ГЛЯДАЧАМИ»
1.            Хто врятував Дюймовочку від заміжжя? (Ластівка)
2.            Хто хазяйнував у царстві морського царя з казки «Русалонька»? (Стара відьма)
3.            За якою ознакою здогадалася качка, що її не схожий на каченят син усе ж таки не індича?
(Не боїться води, гарно гребе лапками та при цьому прямо тримається)
4.            Якою була парасолька в Оле-Лукойє для слухняних дітей? (З картинками)
5.            У яких казках героїня віддає все найцінніше,що має для порятунку дорогої для неї людини?
{«Снігова королева», «Дикі лебеді», «Русалонька»)
Підбиття підсумків та нагорода переможців.
  Бібліотекар. Ось і підійшла хвилина прощання з улюбленими казками Г. К. Андерсена. А можливо, він сьогодні, як любив, вирушив у далеку подорож на казковому килимі-літаку. Ось і кружляє зараз над землею. Сміється над голими королями, принцесами на горошині, вчить бачити в непоказному каченяті прекрасного лебедя, розтоплює лід у серцях.
  Сьогодні він був серед нас. Але зараз ми говоримо йому: «До побачення, дорогий друже! До нової зустрічі, мудрець і чарівник!»
  Тепер ми знаємо, хто став королем, істинним володарем людських душ, не маючи корони. Хто завоював увесь світ, навіть не вміючи тримати в руках меч.
  50 років він писав казки для дітей. Ті казки стали бажаними гостями в усіх куточках світу.Невідомий автор — сучасник Г. К. Андерсена — присвятив йому такі поетичні рядки:

Бридким каченятком він був,
Від штурханів ховався,
В світі мрії, наснаги і сил
Для боротьби він набирався.
У! Як злісно шипів дружній хор.
Ні гуси, ні качки не знали,
Що пташиний він покине двір
 Та щезне у сонячній далі.
Що недаремно до чужих берегів
Лебідь політ свій гордий направить,
Що вкриється славою сам І рідний куточок прославить!

ЛІТЕРАТУРА
1.            Андерсен X. К. Сказки. Истории / X. К. Андерсен. — М. : Просвещение, 1987. — 270 с. : ил.
2.            Войтанович А. Казкова мозаїка за творами Г. X. Андерсена / А. Войтанович //. Шкільна бібліотека. — 2005. — № 4. — С. 85-86.
3.            Гаврипюк С. ПІ. Манди казковими шляхами Г. X Андерсена: гра-подорож / С. Ш. Гаврилюк // Шкільна бібліотека. — 2010. — № 3. — С. 97-99.

4.            Таран Л. В. Казки, створені «самим життям» (за творами Г. К. Андерсена) / Л. В. Таран // Все для вчителя. — 2010. — № 13-14. — С. 158-159.

Немає коментарів:

Дописати коментар